مصاحبه راديو صداي آلمان (دويچه وله) با أرشام پارسي

اذهب الى الأسفل

مصاحبه راديو صداي آلمان (دويچه وله) با أرشام پارسي Empty مصاحبه راديو صداي آلمان (دويچه وله) با أرشام پارسي

پست  pesare32 في 2007-10-11, 18:52

دویچه وله: آقای پارسی، شما دبیرکل “سازمان دگرباشان جنسی ایران“ هستید. می‌توانید لطفا نخست برای ما بگویید که این سازمان چه مدت است وجود دارد و چند عضو فعال دارد؟

آرشام پارسی: سازمان ما از سال ۲۰۰۱ با تشکیل یک گروه اینترنتی به نام “رنگین کمان“ بنیان نهاده شد و در سال ۲۰۰۴ با نام “سازمان همجنسگرایان ایرانی“ در نروژ و در سال ۲۰۰۶ به نام “سازمان دگرباشان جنسی ایرانی“ در تورنتو ثبت شد. در حال حاضر بدلیل شرایطی که ما داریم، عضو رسمی نداریم، ولی با حدود ۵۰۰۰ نفر در ارتباط هستیم که اکثر آنها در ایران هستند.

دویچه وله: و از چه طریق با شما در ارتباط هستند؟

آرشام پارسی: از طریق اینترنت.

دویچه وله: کار این سازمان چیست؟

آرشام پارسی: سازمان ما یک سازمان حقوق بشری است که برای دگرباشان جنسی ایرانی فعالیت می‌کند، یعنی برای همجنسگرایان، دوجنسگرایان و دگرجنس‌گونه‌گان؛ مسائل حقوقی آنها را پیگیری می‌کند، مسائل پناهندگی آنها را، اگر لازم داشته باشند، پیگیری می‌کند و در رفع هموفوبیا، یعنی اندیشه‌های نادرستی که نسبت به همجنسگرایان در جامعه وجود دارد، تلاش می‌کند.

دویچه وله: رییس جمهور احمدی‌نژاد در سفرشان به امریکا در هفته پیش گفتند که در ایران ما همجنسگرا نداریم. وقتی شما این را شنیدید چه فکری کردید؟

آرشام پارسی: ما معتقدیم که این یک اعلام موضع شدید دولت نسبت به همجنسگرایان است. مسلما آقای احمدی‌نژاد که رییس جمهور کشور هستند از آمار و ارقام کشور مطلع‌اند و این دال بر بی‌اطلاعی‌شان از وجود این قشر در جامعه نیست. این موضعی است که وقتی که می‌گویند ما همجنسگرا نداریم، یعنی ما تمایل نداریم که هیچ گونه حقوقی برای آنها قائل شویم و اینها انقدر بی‌حقوق هستند که عملا وجود ندارند. ما معتقدیم که دولتهای اروپایی باید امروزه بدانند که دولت جمهوری اسلامی هیچ حق و حقوقی برای دگرباشان قائل نیست و نمی‌توانند به بهانه امن بودن ایران و نداشتن مشکل، همجنسگرایان را به ایران بازپس بفرستند.

دویچه وله: می‌توانید برای ما برخی از مشکلهایی که دگرباشان جنسی در ایران با آن روبرو هستند، بربشمرید؟

آرشام پارسی: من فکر می‌کنم که بهترین کار این است که من راجع به مسائل اجتماعی صحبت کنم. مشکل عمده‌ای که فعلا همجنسگرایان و در کل دگرباشان در ایران دارند با جامعه است، با هموفوبیاست. مردم اطلاع ندارند که همجنسگرایان چه کسانی هستند. با برداشتهای قبلی خودشان که اکثرا نادرست است به آنها نگاه می‌کنند و یک جو بسیار خطرناکی را برای دگرباشان جنسی در ایران بوجود می‌آورند. تصور کنید که آنان در ایران ۲۴ ساعته یک ماسک روی صورتشان گذاشته‌اند و دارند زندگی می‌کنند، یک زندگی زیرزمینی. به نظر من هیچ کس دوست ندارد که همچنین زندگی‌ای را داشته باشد. باید به حق و حقوق همه احترام بگذاریم و حقوق بشر متعلق به همه است. خصوصا خانواده‌ها باید از بچه‌هایشان حمایت کنند، نه اینکه آنها را طرد کنند و دامن بزنند به این مشکلات بچه‌ها.

دویچه وله: اگر بخواهید به اختصار تصحیحی بکنید در برداشتی که از دگرباشان جنسی وجود دارد، چه توضیحی می‌دهید؟

آرشام پارسی: گرایش جنسی انتخابی نیست. همان طور که شما با گرایش دگرجنسگرایانه به دنیا آمده‌اید و علاقه به جنس مخالف دارید، یک عده انسان هم با گرایشی به دنیا می‌آیند که علاقه به همجنس خودشان دارند. این کاملا طبیعی است و چیز اکتسابی‌ای نیست.

مصاحبه‌گر: کیواندخت قهاری (رادیو دویچه وله)
pesare32
pesare32

تعداد پستها : 113
Age : 35
محل سکونت : iran
Registration date : 2007-10-08

خواندن مشخصات فردي http://qmagazine.wordpress.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد