جنبشهاي هم جنس گرايان

اذهب الى الأسفل

جنبشهاي هم  جنس  گرايان Empty جنبشهاي هم جنس گرايان

پست  pesare32 في 2007-10-12, 14:35

كارل هاينريش اولريشز (Karl Heinrich Ulrichs) حقوقدان آلماني جزو اولين كساني است كه براي حقوق هم جنس گرايان در اذهان عمومي و در عرصه ي قانونگزاري مبارزه آغاز كرد. وي در سال 1867 ميلادي در روز حقوقدانان در حضور 500 تن از اعضاي جامعه ي حقوقدانان خواست حق ازدواج براي هم جنس گرايان را طرح كرد. هرچند كه سخنان او با مخالفتهاي شديد روبرو شد، اما شايد بتوان سخنراني او را سرآغاز جنبش هم جنس گرايان ناميد. نخستين تشكل هم جنس گرايان در آلمان با تشكيل “كميته ي علمي-انسانگرا“ توسط پزشك آلماني ماگنوس هيرشفلد (Magnus Hirschfeld) در سال 1897 بنيانگزاري شد. اين تشكل كه نزديك به 500 عضو داشت، بدون اينكه مشخصا اعلام كند كه به جنبش هم جنس گرايان تعلق دارد، تلاش كرد تا با ارائه ي دلايل علمي به پاراگراف 175 در قانون جزائي آلمان اعتراض كند . پاراگراف 175 ، هم جنس گرايي را جرم مي شناخت و مجازات زندان بعد از به حكومت رسيدن هيتلر در آلمان ، اين تشكيلات متلاشي شد و مركز ثقل فعاليتهايش به آمريكا منتقل شد. در سال 1951 تشكلي بنام Mattachine Society توسط مردان هم جنس گرا در آمريكا بوجود آمد و در سال 1955 تشكل Bilitis Daughters of توسط زنان ل زبين تشكيل شد .
در تاريخ 28 ژوئن 1969 بعد از حمله ي پليس به يك كافه ي هم جنس گرايان، حركتهاي اعتراضي هم جنس گرايان راديكاليزه شد و بمدت سه روز در مقابل آن كافه به تظاهرات و اعتراض پرداختند. با اوج گيري جنبش چپ تشكلهاي جديدي تحت عنوانهاي G-a- y Liberation Front و G-a- y Activists Alliance شكل گرفت.


منبع : www.hesamfiroozi.blogfa.com


اين مطلب آخرين بار توسط در 2007-10-12, 14:42 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
pesare32
pesare32

تعداد پستها : 113
Age : 35
محل سکونت : iran
Registration date : 2007-10-08

خواندن مشخصات فردي http://qmagazine.wordpress.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

جنبشهاي هم  جنس  گرايان Empty توضيحات بيشتر

پست  pesare32 في 2007-10-12, 14:41

براي مثال در آلمان فيلمساز آلماني بنام Rosa von Praunheim با ساختن فيلمي بنام “ هم جنس گرا بيمار نيست، بلكه وضعيت جامعه اي كه او در آن زندگي مي كند بيماراست“ كه از تلويزيون آلمان پخش شد و در آن از زاويه ي
سياسي اجتماعي به اين معضل پرداخته بود و انتقاد شديدي به دو دوزه بازي دستگاه دولت و ارگانهاي مذهبي كرده بود، عليرغم اينكه با برخوردهاي شديد محافظه كاران مسيحي روبرو شد، از حمايت هم جنس گرايان برخوردار شد و جنبش هم جنس گرايان را به فعاليت بيشتري در زمينه ي سياسي و اجتماعي سوق داد.
هم جنس گرايان اروپا و آمريكا با تحمل هزينه هاي سنگيني كه از از دست دادن شغل گرفته تا انزواي اجتماعي و مقابله دستگاه سياسي و نهادهاي مذهبي ، نه تنها توانستند به تغيير قوانين ياري رسانند، بلكه موفق شدند تا برابري حقوقي با دگر جنس گرايان را نيز بدست آورند و در عين حال جايگاه اجتماعي خود را استحكام بخشند. امروز جنبش هم جنس گرايان ، از وجه سياسي خود فاصله گرفته ، چرا كه توانسته حقوق سياسي خود را بدست آورد. هم جنس گرايان هر سال در برلين و هامبورگ و همچنين در كشورهاي ديگر با برگزاري Christopher day به خيابانها مي آيند و هر سال حضور خود را كه يادآور مبارزات دردناك گذشته است اعلام مي كنند و پيروزيشان را جشن مي گيرند. در اين جشن بسياري از دگر جنس گرايان نيز شركت مي كنند.
pesare32
pesare32

تعداد پستها : 113
Age : 35
محل سکونت : iran
Registration date : 2007-10-08

خواندن مشخصات فردي http://qmagazine.wordpress.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد